A.Rona Yırcalı

HABERLER

TEV BAŞKANI RONA YIRCALI “50 YILDA 250 BİN BURS VERDİK”

Türk Eğitim Vakfı, ‘Şube Umut Ziyaretleri’ kapsamında Kocaeli bağışçıları ve bursiyerleriyle buluştu.

 

Türk Eğitim Vakfı, Kocaeli Şubesi’nin bağışçıları ve bursiyerleriyle bir araya geldi. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın ev sahipliğinde, Wellborn Otel’de gerçekleşen programa, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Gezer,  Biz İzmit’iz Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya, davetliler ve bursiyerler katıldı.

 

ARTIK UMUT OLMA SIRASI BENDE

 

Programın açılış konuşmasını yapan Huriye Merve Çobanlar “Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum. Yurtta odam yoktu sürekli farklı yerlerde yatıyordum. Bu süreçte TEV’le tanıştım. Burs ihtiyaçlarımı karşıladım. Her alanda bilinçlendim. Akademik alanda daha ileri gitme amacındayım. Şimdi Marmara Üniversitesi yüksek lisans eğitimine başlıyorum. Artık umut olma sırası bendedir. Daha çok gence ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

TEV BAŞKANI RONA YIRCALI : 50 YILDA 250 BİN BURS VERDİK

 

Bursiyerlerin konuşmasının ardından TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı konuştu. Yırcalı “Bugün burada bağışçılarımız, bursiyer olarak eğitimini bitirmiş ve hayata atılmış arkadaşlarımız var. Hayrettin bey aramızda. Tev Kocaeli Şubesi 12 sene önce vakfın 40. yılı sırasında kendisinin başkanlığında kurulmuştur. Tev 1967’de kuruldu ve geçen sene yarım asrı geride bırakmıştır. Yeni proje ve atılımlar için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 50 senede 250 bin burs verdik. Yurtdışında da 2 bin civarında öğrenciye burs verdik. 30’a yakın kurumda gerek bireysel gerekse kurumsal bağışçılarımızla bursiyerlerimizi kamuya kazandırdık. 3 tane kız yurdumuzu Ankara İzmir ve Trabzon’da açtık. Kızlarımızın Büyükşehirlerde barınma sorunu biliyorsunuz. Bunların sayısını arttıracağız. Kocaeli’de 10 bin civarında öğrenciye burs verdik. Biz yaptığımız işin önemli olduğunu düşündüğümüz için bu çalışmaya devam ediyoruz. Biz Türk gençliğinin eğitimine destek olduğumuz için çalışıyoruz. Gerek bu şehirde gerekse ülkede yapılacak bağışların önemli olduğunu. Mutlu gün çelenklerimiz var. Bir Dünya çiçek mottosuyla yapıyoruz. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

VALİ HÜSEYİN AKSOY: BAĞIŞÇILARIN İSİMLERİ HEP YAŞAYACAK

 

TEV Başkanı Rona Yırcalı’nın ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “Burs alan bursiyerlerimizin konuşmalarından anladık ki TEV sadece burs vererek faaliyet göstermiyor. Sosyal ve kültürel anlamdaki faaliyetlerle de çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğe yönelik formatla çalışmalarını gençlerin daha iyi yetişmelerine yönelik ortamı onlara sağlıyor. Burs alan kişiler burs verenleri sürekli anacaktır. İsimler hep yaşayacaktır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençleri geleceğe hazırlayanların ve katkı sunanların yeri ayrı olacaktır. Kuruluşundan bu yana TEV’e emek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.